Znajdź nas na facebooku
Unośno-przesuwne drzwi balkonowe z PVC, nazywane popularnie drzwiami HST, wyrób powszechnie stosowany w innych krajach.
Zobacz więcej

Nowoczesne profile o szerokości zabudowy 82 mm. Zastosowanie uszczelki środkowej w progu polepsza właściwości termiczne i akustyczne Twoich okien.
Zobacz więcej

System profili pięciokomorowych o głębokości zabudowy 73mm, oraz grubością ścianek zewnętrznych 2.8mm (klasa A).

Zobacz więcejStrona główna porady Wentylacja pomieszczeń

Wentylacja pomieszczeń

Zapobieganie tworzeniu się pleśni

Tworzenie się rosy w pomieszczeniach mieszkalnych – do niedawna tego problemu w ogóle nie znaliśmy. Przed pierwszym kryzysem paliwowym w 1977 roku ogrzewane powietrze dosłownie wychodziło przez okno. Stare okna stawiały niewielki opór na drodze prądu powietrznego. Wąskie ramy schodziły się z biegiem lat i stawały się nieszczelne. Wraz z montażem nowoczesnych okien z PVC skończyły się przeciągi – i można było oszczędzać energię. Wtem jednak pojawił się nowy problem – wilgoć! Ujawnia się ona w postaci znanych powszechnie symptomów, takich jak rosa na szybach, tworzenie się pleśni, szkody budowlane i pogorszenie się klimatu w mieszkaniu. Zadanie wentylacji pomieszczeń polega na tym, by wymieniać wilgotne powietrze z pomieszczenia na chłodniejsze i suchsze powietrze z zewnątrz.

Zadania wentylacji pomieszczeń

Zredukowanie wilgotności powietrza nie jest jedynym wymogiem stawianym nowoczesnej wentylacji pomieszczeń. Ciągła i wystarczająca wymiana powietrza jest niezwykle ważna dla mieszkańców budynków. Muszą zostać spełnione w tym celu różne kryteria:

Regulacja wilgotności powietrza
Wymiana zużytego wydychanego powietrza
Odprowadzenie substancji zapachowych i szkodliwych
Regulacja temperatury powietrza w pomieszczeniach
Doprowadzanie powietrza zasilającego do palenisk odciętych od powietrza obiegowego


Rodzaje wentylacji:

Generalnie należy rozróżniać dwa rodzaje wentylacji.


Wentylacja okienna odbywa się jako:


wentylacja szczelinowa


wentylacja uderzeniowa


W przypadku wentylacji szczelinowej okna otwiera się tylko w określonej części. W standardowych oknach rozwierno-uchylnych ogranicza się to z reguły do uchylenia skrzydła. Mimo, że okno pozostaje uchylone przez długi czas, wentylacja szczelinowa przynosi niewielką wymianę powietrza. A wskutek silniejszego wychłodzenia framugi niebezpieczeństwo szkód wywołanych rosą jest jeszcze większe.
Zdecydowanie efektywniejszym sposobem na wymianę powietrza w pomieszczeniu jest wentylacja uderzeniowa. W tym przypadku otwiera się całe skrzydło okienne i w ciągu 4 – 10 minut następuje wymiana powietrza. Wentylacja uderzeniowa pozwala także zminimalizować straty energii. Dzięki bardzo szybko następującej wymianie powietrza nie występuje wychłodzenie elementów budowlanych.
wentylacja przeciągowa


Jeszcze szybsza wymiana powietrza następuje w przypadku wentylacji przeciągowej. Wystarczą 2-4 minuty by doszło do całkowitej wymiany powietrza w pomieszczeniu. W tym celu trzeba otworzyć wszystkie okna i drzwi, tak aby powstał przeciąg.

wywołano: 606158 razy
Główna   |   O firmie   |   Oferta   |   Referencje   |   Do pobrania   |   Blog
Copyright (c) 2016